تریلر کمپرسی چیست؟

تریلر کمپرسی به تریلرهایی گفته می شود که کامیون آن دارای اتاق است و همچنین به یک قسمت تخلیه بار آن که به وسیله دستگاه کمپرس انجام می شود.

از تریلر کمپرسی بیشتر برای حمل مصالح ساختمانی مانند: گچ، ماسه، سیمان، خاک و …. استفاده می شود. از ویژگی های تریلی کمپرسی می توان به تخلیه بار سریع و پرسرعت و همچنین بارگیری سریع و تخلیه آن اشاره کرد. در ادامه این مقاله اطلاعات زیادی در مورد طراحی و ساخت تریلی کمپرسی کسب می کنید، با ما همراه باشید.

شماتیک تریلر کمپرسی چیتا

کمپرسی سه محور چیتا

کمپرسی سه محور چیتا به یک تریلر اتاق دار گفته می شود که تخلیه بار آن به کمک دستگاه کمپرس قابل انجام است و معمولاً از این نوع تریلر ها برای جاده سازی و ساختمان سازی و سایر امور عمرانی می توان استفاده کرد‌.

این تریلر بر اساس استاندارد های ایران و اروپا تولید شده است و جزو یکی از پرفروش ترین تریلر ها و کاربردی ترین ها به حساب می آید‌. که برند چیتا آن را به بهترین شکل ممکن تولید کرده است. این تریلر به استاندارد ۱۷ گانه سازمان ملی استاندارد ایران و شرکت‌ های بین‌المللی مجهز شده است که این نکته هم نشان دهنده سطح کیفی بسیار بالای این محصول می باشد.

ابعاد تریلر کمپرسی برابر با ۳۴ متر مکعب بوده و تعداد محورهای آن هم همانطور که از نامش مشخص است سه عدد می باشد‌. اگر قصد انجام پروژه‌ های عمرانی را دارید و به یک تریلر کاربردی نیاز دارید، پیشنهاد می‌ کنیم که حتماً این تریلر را خریداری کنید. زیرا مختص اقدامات عمرانی ساخته و تولید شده است.

از دیگر ویژگی‌های مهم این تریلر این است که دارای شاسی و قطعات فلزی می باشد. که این قطعات از فولاد ساخته شده اند و با جوش CO2 به هم متصل شده اند. که استحکام بسیار بالایی دارند و می توانند در برابر استفاده طولانی مدت مقاومت خوبی از خود نشان دهند و به هیچ عنوان دچار آسیب خاصی هم نخواهند شد‌.

قطعات فولادی این محصول موجب می شوند تا در برابر زنگ زدگی و فرآیند اکسیداسیون هم مقاومت بسیار خوبی داشته باشد، این قطعات تحت هیچ شرایطی در اثر این موارد دچار زنگ زدگی یا آسیب خاصی نمی شوند.

تریلر کمپرسی سه محور چیتا دارای دیواره هایی با ضخامت ۴ میلیمتر است. که این دیواره ها با تیرک های مورب مخصوص که جنس فولادی دارند تقویت شده‌اند. جنس فولادی این تیرک ها به استحکام دیواره ها افزوده است و باعث شده است تا دیواره های این تریلر بتوانند کاملا مقاوم و ضد ضربه باشند.

از طرف دیگر کف این محصول هم ضخامت ۴ میلیمتری دارد؛ و از ورق‌های سخت ST-52 ساخته می‌شود و با رام های عرضی که جنس فولادی دارند تقویت شده است. پس در یک کلام می توانیم بگوییم که دیواره ها و کف این کمپرسی مقاوم، ضد ضربه و بسیار با دوام هستند. تعداد محورهای این کمپرسی سه عدد بوده که این سه محور دارای ۹ تنی دیسکی یا کاسه ای هستند.

نکات نگهداری از تریلر کمپرسی

این یک ویژگی بسیار کلیدی است که شرکت های سازنده تریلر، پس از اتمام پروژه و تحویل آن به مشتری، آموزش هایی را نیز به مشتریان بدهند تا آنها بتوانند به بهترین شکل از تریلی خود نگهداری کنند. شما همواره می توانید در هر زمان ممکن با کارشناسان شرکت ما تماس حاصل کنید و از آنها مشاوره ای دریافت کنید و به پاسخ سوال های خود برسید.

دقت داشته باشید که سیلندر تریلی های کمپرسی فقط برای بلند کردن ساخته شده اند و نباید به عنوان تثبیت کننده اتاق کمپرسی از آنها استفاده شود. این نکته را عموما افراد زیاد توجه زیادی به آن نمی کنند و این یک اشتباه بسیار بد است. سعی کنید اصلا در زیر اتاق کمپرسی فعالیتی نداشته باشید، مگر در صورتی که آن به درستی مهار شده باشد و در یک محیط بسیار ایمن و امن باشید.

 • تنها از روغن هایی که دارای دانسیته هستند استفاده کنید چرا که اینها برای تریلی های کمپرسی مناسب هستند.
 • از شست و شوی سیلند تریلی کمپرسی با فشار بسیار بالای آب پرهیز کنید چرا که باعث خراب شدن آن می شود
 • سعی کنید که همواره سیلندر را از پاشش جوش و دیگر مواد خارجی حفظ نمایید
 • تنها از روغن هایی استفاده کنید که کیفیت بالایی دارد و برای مدار های هیدرولیک نیز هستند
 • هیچ وقت سعی نکنید که مکمل های روغن گیاهی را جایگزین روغن های اصلی کنید و همچنین اصلا به ترکیب کردن آنها و استفاده کردن هم زمان آنها نیز فکر نکنید.
 • در زمان جوشکاری از سیلندر به عنوان نقطه اتصال به زمین استفاده نکنید چرا که موجب تخریب سیلندر می شود.
 • برخی دیگر از نکاتی که پس از ساخت تریلی کمپرسی به شما عزیزان توضیح می دهیم شامل موارد زیر است که در نگهداری تریلی کمپرسی به شما کمک می کند تا با کمترین میزان خسارت ناشی از استفاده بد از تریلی کمپرسی مواجه شوید
 • تریلی را از هرگونه خسارت بررسی نمایید و مشاهده کنید که آیا مشکلی برای آن وجود دارد یا خیر
 • سعی کنید از پیچ های محکم و یا پیچ های سالم به جای پیچ های قدیمی استفاده کنید تا مشکلی برای فرسوده شدن آنها پیش نیاید
 • در هنگام استفاده از تریلی کمپرسی محکم بودن پیچ های تثبیت را بررسی کنید و در صورت داشتن مشکل آنها را تعمیر کنید.
 • تمامی اجزای سیستم هیدرولیک را بررسی کنید و صورت داشتن هر گونه مشکل سریعا به تعمیر آنها اقدام کنید
 • تمام نقاطی که در تریلی کمپرسی نیاز به روغن کاری دارد را روغن کاری کنید تا مشکلی برای آنها پیش نیاید.

دستورالعمل‌های مهم درخصوص استفاده درست از تریلی و تخلیه بار تریلر کمپرسی؟

تریلی کمپرسی نوعی از انواع ماشین سنگین است که آن را تنها به منظور بلند کردن ساخته‌اند و هرگز آن را به عنوان تثبیت کننده اتاق کمپرسی استفاده نمی‌کنند. این ماشین پرکاربرد در بسیاری از حوزه‌ها باعث سهولت انجام کار شده ‌است؛ و یکی از مهمترین ویژگی‌های تریلی کمپرسی همین سهولت و سرعت انجام کار آن است. اما به منظور استفاده درست از کمپرسی باید نکاتی را مورد توجه قرار داد تا بتوان بهترین استفاده را از آن داشت.

درصورتی که اطمینان دارید کمپرسی به خوبی مهار نشده، هرگز در زیر اتاق آن کار نکنید.

در صورت کار با این ماشین حتما باید پایه آن بین چارچوب پایینی اتاق و شاسی به شکلی ایمن قرار بگیرد.

به منظور روغن کاری آن باید از روغن با دانسیته پیشنهادی استفاده شود و همچنین برای مدارهای هیدرولیک نیز تنها روغن با کیفیت به کار ببرید.

نباید خودرو با اتاق تریلر کمپرسی در حال تخلیه رها شود و همچنین از شستن سیلندر با آب فشار بالا تا حد امکان اجتناب کنید.

دائما باید سطح روغن مخزن تریلی کمپرسی چک شود و تمامی قطعات متحرک سیلندر و لوازم جانبی آن قبل از استفاده روغن کاری شود.

تمامی لوله‌های ماشین بررسی شده و باید اطمینان حاصل شود که لوله‌های انعطاف پذیر نسبت به شاسی ایمن هستند. در صورت هرگونه پوسیدگی یا آسیبی سریعا تعویض شوند‌.

به هنگام درگیر نبودن بالابر باید سطح روغن در مخزن هیدرولیک، چک شود و تمام نقاط روغن کاری کمپرسی را روغن کاری کنید.

ارتفاع تریلی کمپرسی و ابعاد تریلی کمپرسی باید به هنگام کار بخصوص هنگام عبور از زیرگذر یا… مورد توجه قرار بگیرند.

باید تا حد امکان از حمل هر گونه بار جانبی پرهیز کرده و از یکنواختی بار اطمینان کافی داشته باشید.

به هنگام تخلیه مطمئن شوید که در قسمت عقب باز است و در آن محل هیچ فردی وجود ندارد.

کابل‌های برق و غیره را هنگام تخلیه در نظر بگیرید و توجه داشته باشید که تریلی کمپرسی هنگام تخلیه نباید حرکت کند.

هنگام کمپرس سطح زمین باید به خوبی تراز باشد.